Zespół

Ostatnio ubezpieczyciele zwracają szczególną uwagę na tzw. szkodowość u swoich Klientów. Klientom "szkodowym" znacznie podwyższają składki. Wszyscy ubezpieczyciele zaczęli stosować taką praktykę... Nie pomaga przeniesienie się z jednej firmy ubezpieczeniowej do innej gdyż nie daje to możliwości uniknięcia skutków tej "szkodowości". Obecnie ubezpieczyciele żądają zaświadczeń za okres przynajmniej trzyletni a szkody w tym okresie są brane pod uwagę przy ustalaniu aktualnej składki.

W Art. 815 Kodeksu Cywilnego określono obowiązek podawania do wiadomości ubezpieczycieli wszystkich okoliczności, o które zapytywali. Jest tam także stwierdzenie, że ubezpieczyciele nie odpowiadają za skutki okoliczności, które nie zostały podane do ich wiadomości.  Ubezpieczyciele, którzy zostaną celowo lub nawet bezwiednie, nieumyślnie wprowadzeni w błąd co do okoliczności mających wpływ na ocenę ryzyka (a taką okolicznością jest min. szkodowość) powołują się także na Artykuły z Działu IV Kodeksu Cywilnego (art. 82 do 88 KC) regulujące skutki działania strony gdy jest wprowadzona w błąd.

Krótko: ten kto przy zawieraniu umowy został wprowadzony w błąd może uchylić się od skutków tak zawartej umowy, może umowę tą rozwiązać w trybie natychmiastowym, może uznać ją za nieważną a w najlepszym wypadku może jednostronnie i arbitralnie określić w jakim zakresie zechce się z tak zawartej umowy wywiązać. I ubezpieczyciele zawsze z tych możliwości korzystają. Nie możemy więc w żadnym wypadku wprowadzać ich w błąd bo wtedy kupimy ubezpieczenie, wydamy pieniądze a w razie szkody nie zadziała ono tak jak się spodziewaliśmy...

Na cenę ubezpieczenia mają też wpływ sumy ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia, przyjęte systemy wartości ubezpieczanych składników majątku o czym piszemy w innych częściach "Ważnych informacji" na niniejszej stronie.

Maciej F. Jaworski