Zespół

 

UWAGA NA SKUTKI NIEDOUBEZPIECZENIA !!!

W ubezpieczeniach od ognia i innych żywiołów sumy ubezpieczenia powinny odpowiadać realnej wartości ubezpieczanych nieruchomości, maszyn i urządzeń, innych przedmiotów, surowców, gotowych wyrobów, wszelkich materiałów składowanych w magazynach itp. itd. (wszystkiego co kwalifikujemy jako środki trwałe lub środki obrotowe)… także wartości samochodów!

 

Stawki za takie ubezpieczenia są niskie i nie powinno się oszczędzać zmniejszając sumy ubezpieczenia poniżej realnej wartości ubezpieczanego mienia !!!

 

Nadubezpieczenie – ubezpieczenie na wartość większą niż realna, powoduje konieczność zapłaty zbyt dużej, nie odpowiadającej wartości ubezpieczanego mienia, składki. Zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie Cywilnym odszkodowanie wyniesie tyle ile realnie było warte ubezpieczane mienie w chwili gdy uległo zniszczeniu (niekoniecznie tyle ile określono w polisie). Gdy podana wartość przedmiotu ubezpieczenia była wyższa niż realna, odszkodowanie i tak wyniesie tylko tyle ile mienie było warte w chwili szkody… Nie warto więc zawyżać sum ubezpieczenia.

NIEDOUBEZPIECZENIE – ubezpieczenie na wartość mniejszą niż realna, powoduje odpowiedzialność proporcjonalną tj. wypłatę tylko części należnego odszkodowania. Konkretnie: każdy ubezpieczyciel w Polsce (i na całym Świecie) w chwili szkody zbada czy nie było niedoubezpieczenia, czyli zbyt dużej różnicy pomiędzy sumą ubezpieczenia mienia zadeklarowaną do ubezpieczenia i podaną w polisie a realną wartością ubezpieczanego mienia. O ile różnica ta byłaby zbyt duża a suma ubezpieczenia znacznie zaniżona (np. przekraczałaby 10% - 20% wartości mienia) każdy ubezpieczyciel z każdego odszkodowania potrąci tyle procent ile procent wynosiło niedoubezpieczenie.

 

PRZYKŁAD:

- ubezpieczane mienie jest warte 350.000 (trzysta pięćdziesiąt tysięcy)

- zadeklarowana do ubezpieczenia wartość to np. 200.000 (dwieście tysięcy)

w takiej sytuacji

- niedoubezpieczenie wynosi 57,14% (bo różnica pomiędzy realną wartością mienia a zadeklarowaną do ubezpieczenia wynosi właśnie tyle… )

 

i… gdy przy takim niedoubezpieczeniu mamy np. szkodę na 10.000 (dziesięć tysięcy) to wtedy ubezpieczyciel stwierdzając niedoubezpieczenie o takiej wartości potrąci z owych 10.000 aż 57,14 % odszkodowania i zgodnie z prawem wypłaci kwotę 4.286 (cztery tysiące dwieście osiemdziesiąt sześć) zamiast spodziewanych przez nas 10.000 ?!!

 

PROSIMY O ZWRÓCENIE UWAGI NA SKUTKI UBEZPIECZENIA OD ZDARZEŃ SPOWODOWANYCH ŻYWIOŁAMI GDY SUMA UBEZPIECZENIA ZOSTANIE ZANIŻONA !!!

Powyższe nie dotyczy ubezpieczeń od kradzieży z włamaniem i rabunku. W tych ubezpieczeniach sumy deklarujemy wg. własnego uznania a odszkodowania dostajemy w takiej wysokości w jakiej była szkoda, jednak nie więcej niż wynosiła suma ubezpieczenia.